Najbolji prirodni lekovi za hladne dane i dalje služe deci i mamama u borbi protiv prehlade, povišene temperature, i sl. Moderno vreme jeste, ali mnoge mame i dalje veruju biljkama – prirodnim preparatima koje su i same koristile u svom detinjstvu.
Takođe, mame često koriste prirodne lekove uz terapiju koju je dao lekar, kao dopunu za brži oporavak. Evo nekoliko recepata za pripremu lekića koje mogu ublažiti prehladu, kašalj, poboljšati imunitet ili apetit.
Najbolji prirodni lekovi – Lek protiv prehlade
Ukoliko primetite prve simptome prehlade, vašem mališanu (starijem od godinu dana) možete davati jedan univerzalni lek, vrlo prijatan i ukusan –
Toplo mleko zasladite medom (po ukusu), najbolje lipovim ili kestenovim, i dajte ga detetu tri puta dnevno.
Sirup od meda i limuna – možete iscediti sok iz dva-tri limuna i zasladiti ga sa dve-tri supene kašike lipovog meda, tako da dobijete tečnost nalik sirupu. Njega možete davati detetu tri puta dnevno, po jednu kafenu kašičicu.
Najbolji prirodni lekovi – Lek protiv kašlja
Čaj od luka i meda – nije baš omiljeni čaj kod dece ( s razlogom), ali je njegovo odlično dejstvo dovoljan argument da probate. U pola litre vode skuvajte dve veće glavice crnog luka (sa ljuskom, onim čistim slojem do samog jezgra), dodajte polovinu jabuke i pustite da vri pet do deset minuta. Kada se čaj prohladi, zasladite medom i dajte detetu nakon doručka i ručka.
Oblog protiv sekreta u plućima – takođe možete napraviti od luka. Potrebno je iseckati glavicu luka na kockice i propržiti ga na malo masti (ili ulja). Kada se malo prohladi, stavite ga u „sendvič“ između dve tanje pamučne krpe i držite na grudima deteta nekoliko sati. Ovaj oblog je najpraktičnije stavljati deci pred dnevno ili noćno spavanje.
Isto dejstvo ima i oblog od kuvanog i ispasiranog krompira. Potrebno je da ga stavite u „sendvič“ od dva papira, preko kojeg ide pamučna krpa, a na grudima se drži dok se ne ohladi.
Čovek je najbliži prirodi kada je dete.
Čaj od belog sleza – natopite dve pune kašike korena beog sleza u pola litre prokuvane i ohlađene vode i ostavite poklopljeno oko 30-60 minuta. Procedite, zasladite medom i dajte detetu da pije toplo, po jednu supenu kašiku na svaka dva sata.
Čaj od nane, đumbira i zove – je takođe vrlo hvaljen od strane mama, u borbi protiv kašlja. Ukoliko imate ove sušene sastojke, od njih na klasičan način možete napraviti čaj za vaše dete, a velika je verovatnoća da će ga lepo prihvatiti, jer je veoma prijatnog ukusa.
Napitak od mleka i praziluka – iseckajte ceo jedan praziluk i prokuvajte ga u 3dl mleka. Kada se malo prohladi, usitnite masu blenderom, osladite medom i dajte detetu po jednu supenu kašiku, najmanje tri puta dnevno.
Čaj od šećera – možete praviti sa vodom ili mlekom. Popularnog naziva „šerbet“, dokazano smiruje kašalj, a neke mame ga i redovno spremaju deci i kada nisu bolesna. Karamelizujte četiri kašike šećera, sipajte 2dlmleka/vode, mešajte dok se šećer potpuno ne istopi i dajte detetu dok je toplo, najviše dva puta dnevno.
Sirup od origana – se pravi tako što u 2dl vrele vode stavimo jednu kesicu sušenog origana, ostavimo da malo odstoji i kad se prohladi procedimo i zasladimo medom (po ukusu). Svaki put kada se dete zakašlje, možete mu dati dve, tri kašičice ovog sirupa.
Čaj protiv gripa
Čaj koji lako možete spremiti svom mališanu, a koji će sigurno ublažiti simptome gripe jeste sedećeg sastava: 3 kašike suvih listova pitome nane, 3 kašike suvog cveta kamilice i 4 kašike suvih listova žalfije. Za pripremu jedne šolje čaja potrebna je jedna supena kašika ove mešavine. Na klasičan način spremiti čaj, ostaviti ga poklopljenog desetak minuta, zasladiti medom i davati detetu tri puta dnevno.
Prirodna kašica za imunitet
Očistite i izblendajte veću jabuku (bez kuvanja), dodajte sok od jedne pomorandže i 2, 3 kašičice meda. Ova kašica je odlična za jačanje imuniteta, kao i za podizanje apetita.
NAPOMENA: Med nije preporučljivo davati bebama mlađim od 12 meseci. Ukoliko biste ipak probali, najbolje je da o tome razgovarate sa izabranim pedijatrom.
Najbolji prirodni lekovi – Lek protiv povišene temperature
Masaža komovicom rakijom. Čelo, zadnji deo vrata, leđa, rukice, noge… bukvalno celog tela osim polnih organa.
Sećate se kako smo odlazili u krevet obuveni u čarapice natopljene rakijom?
Da li je sam miris komovice delovao da pre zaspimo, ili je ipak izlečenje došlo od stopala? Nije bitno, ali ovaj lek je neprikosnoven.
Neke mame stavljaju komovicu i kao oblog na grudi, za lakše iskašljavanje. Kontraindikacija nema, tako da nije na odmet probati.
Ukoliko vam smeta miris komovice, možete probati sa oblogom od rendanog krompira.
Oblog za stopala od krompira – možete napraviti tako što ćete izrendati sirov krompir, pomešati sa malo brašna (da se dobije pasta) i tom smesom obložiti stopala detetu, i na kraju obuti mu čarapice.
Oblog za stopala od projinog brašna i sirćeta – se takođe koristi za skidanje povišene temperature. Napravite pastu/kašu od ova dva sastojka, stavite je detetu na stopala i obujte čarapice.
Bez kontraindikacija, lako dostupni, laki za pripremu, u skladu sa prirodom našeg organizma. I prirodnim razvojem vašeg deteta.
Podelite u komentairma i vaše predloge isprobanih prirodnih preparata koji su pomogli vašim mališanima.
A gde su kolači? Recimo, opet neki sa medom 🙂
Prvo se lečimo, pa pravimo kolače 😉
Hvala ti za korisne savjete 🙂 Neki su mi bili poznati, neke sam upravo naučila. Ja imam običaj kad je jedno od nas prehlađeno prerezati glavicu luka na pola i takvu postaviti preko noći pored kreveta. Jest da smrdi cijela soba sljedeće jutro, ali pomogne.
Od luka i meda pravim sirup protiv kašlja, ali ne kuham luk, nego ga izrežem na sitno, pomiješam sa 2 žlice meda, stavim u posudu i zatvorim. Nakon par sati luk pusti sok, i pomiješan sa medom uopće se ne osjeti. Bude fino.
Čitajući početak teksta, upala mi je u oči jedna razlika između doktora u Njemačkoj i Srbiji (ni u Hr nije bolje). Moji su ovdje vadili krv samo u rodilištu da im prekontroliraju krvnu sliku i od tada nikad više (skoro će kćeri 11, sinu 10). A nije da nisu bili do sad bolesni. Raspitivala sam se i kod drugih mama, ni njihovu djecu ne bockaju. Sa kćeri sam jednom otišla u Zagrebu u bolnicu zbog zatvora crijeva, prvo što su rekli da je potrebno je bilo- vađenje krvi. Ili su ovi ovdje totalno nemarni, ili oni na Balkanu malo pretjeruju. Ovo nema veze sa tvojim tekstom, nego samo mala usporedba
Kod mene se za svaku sitnicu vadi krv deci. Provera leukocita i kad treba i kad ne treba. Deca koja su često bolesna stvarno imaju averziju i od same zgrade Doma zdravlja, i čim ulaze unutra, počnu plakati. Pitam se – kako su nas lečili pre 20 godina, bez vađenja krvi?
Draga Jelena, sjajan pregled si napravila!
Mišice redovno piju limunadu sa medom i čaj od mešavine žalfije i kamilice, a držimo i dve glavice crnog luka u njihovoj sobi. I inače, guram crni i beli luk u svaki, ama baš svaki obrok. Izgleda da radi. 🙂
Radi sigurno, posebno ako se koristi konstantno, a ne samo u 5 do 12.
Hvala 🙂